Makijaz permanentny brwi, kicz czy ulatwienie?

2 komentarze

Czy warto zrobić makijaż permanentny? Sama przez dość długi okres czasu zastanawiałam się nad tą kwestią… widziałam wiele minusów, przede wszystkim kojarzył mi się z kiczem, rzucał się w oczy był bardzo wyraźny, po prostu było widać ze jest dorysowany… a wiadomo, że dobrze czy źle zrobiony utrzymuje się przez kilka lat.

Pewnego dnia trafiłam na profil Valerii Akopyan, która jest mistrzynią w makijażu permanentnym. I można powiedzieć, że wtedy zachwyciłam się makijażem permanentnym wykonanym metodą cienia. Efekty prac Valeri były niesamowite, zaczęłam szukać  informacji o niej i tak w końcu trafiłam jako modelka na jej kurs prowadzony w Polsce.

Ale może zacznijmy od początku.

Co warto wiedziec o makijazu permanentnym?

Makijaż permanentny to nic innego jak forma tatuażu skóry, który potocznie nazywany jest makijażem trwałym lub permanentnym. Jego zadaniem jest podkreślenie walorów urody, maskowanie niedoskonałości (plam pigmentacyjnych, przebarwień) a także skrócenie czasu wykonywania tradycyjnego makijażu.

Zabieg polega na wprowadzeniu barwnika w głębsze warstwy skóry, na głębokość 0,5-1mm  za pomocą jednorazowej igły. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu makijaż jest bardzo intensywny. Dopiero po około trzech dniach warstwa rogowa naskórka zaczyna się delikatnie złuszczać wraz z pigmentem. Podczas procesu złuszczania traci się od 10 do 40% barwnika co prowadzi do rozjaśnienia brwi.

Dla kogo jest makijaz permanentny?

Dla każdego kto chce zatuszować niedoskonałości twarzy, zabiegowi mogą poddać się także mężczyźni (brwi czy mikropigmentacja włosów) ponieważ zabieg nie maluje twarzy lecz podkreśla w naturalny sposób kontury.

Za pomocą makijażu permanentnego można skorygować kształt ust- wyrównać brak symetrii, powiększyć je lub wzmocnić naturalną czerwień warg na skutek naturalnej utraty barwnika.

Makijaż permanentny oczu doskonale podkreśla ich kontur, oczy nabierają wyrazistości w zależności od szerokości kreski na powiece.

I makijaż permanentny brwi dzięki któremu można skorygować brwi, które są niesymetryczne, opadające, przerzedzone lub zbyt cienkie.

Makijaż permanentny pomaga w odtworzeniu kształtów elementów twarzy i ciała w celu normalizacji wyglądu w przypadku blizn pooperacyjnych, ubytków owłosienia, rozszczepie warg, odbarwieniach czerwieni wargowej czy po mastektomii. Na pewno makijaż permanentny jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób pozbawionych brwi po chemioterapii a także dla osób, które nie mogą wykonywać tradycyjnego make-up ze względu na alergie.

Makijaż permanentny jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet aktywnych, którym szczególnie rano doskwiera brak czasu, a także dla kobiet aktywnych fizycznie, uprawiających sporty, głównie wodne.

Jest także doskonałym rozwiązaniem w okresie wakacji dzięki czemu odciążamy naszą skórę od konieczności wykonywania makijażu a także zaoszczędzamy czas i nie musimy pamiętać o konieczności poprawiania makijażu.

Celem wykonania makijażu permanentnego jest podkreślenie urody w sposób naturalny, zgodny z zasadami harmonii.

Oczywiście makijaż permanentny jak każdy zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań, należą do nich:

 • odczyny zapalne, które mogą utrzymywać się do kilkunastu godzin;
 • zmiana koloru pigmentu;
 • opryszczka  – uaktywnienie wirusa Herpes Simplex ( dotyczy to pigmentacji okolicy ust, dlatego przed zabiegiem należy przyjmować leki przeciwwirusowe);
 • infekcje wirusowe i bakteryjne, których powikłaniem mogą być blizny;
 • reakcje alergiczne, które występują bardzo rzadko jednak literatura opisuje kilka przypadków nietolerowania pigmentu;

Najczęstsze przeciwskazania do wykonania makijażu permanentnego:

 • choroby skóry tj. łuszczyca, liszaj
 • bliznowce
 • hemofilia
 • padaczka
 • infekcje
 • uczulenie na lidokainę i epineferynę
 • cukrzyca
 • choroby tarczycy
 • okres przyjmowania sterydów
 • karmienie piersią
 • ciąża

Pielęgnacja skory i makijazu permanentnego po zabiegu

Należy przede wszystkim unikać dotykania, tarcia i moczenia powierzchni poddanej zabiegowi. Po zabiegu na brwiach pojawią się strupki, nie wolno ich zdrapywać aby nie zostały blizny i nie doszło do przedwczesnego usunięcia mikrosłupków barwnika.

Po wykonanym makijazu permanentnym podrażnioną skórę można schłodzić- z wyjątkiem ust. Miejsce poddane zabiegowi przemywa się tylko i wyłącznie wodą, przez okres 7-14 dni nie używa się żadnych preparatów do demakijażu (typu mleczko, płyn micelarny, tonik, mydła itp.). Powierzchnię pigmentową osusza się delikatnie ręcznikiem, wykonując delikatne ruchy uciskowe tak aby nie zetrzeć zbyt wcześnie mikrosłupków. Brwi należy regularnie nawilżać co 3 godziny w ciągu kilku godzin po zabiegu, natomiast w przypadku makijażu oczu zaleca się używać krople do oczu w celu nawilżenia powiek. W przypadku zabiegu ust należy bardzo często je natłuszczać za pomocą maści z witaminą A+E lub Solcoserylu.

Tyle z teorii… a jak wyglądal moj zabieg?

Przygotowanie pacjenta

Zabieg poprzedzony był rozmową podczas której omówiona została metodyka zabiegu, został ustalony wstępny kształt i kolor pigmentacji.

Podpisałam oświadczenie, o uzyskaniu wszelkich informacji co do przebiegu zabiegu, jego bezpośrednich skutków, ryzyku powikłań, a także informacji na temat pielęgnacji po zabiegowej. Potwierdziłam także brak przeciwskazań do wykonania makijażu permanentnego. 

Tutaj widać jak wyglądały moje brwi przed zabiegiem makijażu permanentnego

makijaż permanentny brwi

 

Rysunek wstępny makijażu permanentnego

Jest to wstępna wizualizacja zarówno kształtu brwi jak i barwy. Jest to niezwykle ważny etap, ponieważ od niego zależy kształt brwi jest to wzór prowadzenia igły. Do rysunku używa się kredki lub też linera czyli specjalnego pisaka. Na tym etapie rozmawialiśmy z Andre na temat moich oczekiwań, tego jak najlepiej otworzyć i wyeksponować jeszcze bardziej oczy. W tym momencie poznaje się zdolności artystyczne osoby, która będzie wykonywała nasz zabieg. Ja miałam ogromne szczęście, ponieważ Andre, czuł temat doskonale, mogę powiedzieć, że po jego działaniu widziałam, że jest do tego stworzony, jest urodzonym linergistą… dzięki czemu uniknęliśmy poprawek i niepotrzebnego stresu 😉 Doskonale się rozumieliśmy i już za pierwszym razem moje wyrysowane brwi były idealne. Po akceptacji szkicu brwi przez Valerie przystąpiliśmy do głównego zabiegu.

Wstępny zarys kształtu brwi

makijaż permanentny brwi

Dobór kolorystyki

Oczywiście wybór pigmentu zależy od koloru karnacji, dlatego wyróżniamy pigmenty chłodne i ciepłe. Odpowiednio dobrany pigment daje efekt zdrowej i zadbanej skóry a także naturalność o którą najbardziej chodzi w makijażu permanentnym. Oczywiście kolory pigmentów można mieszać nakładając jeden barwnik na drugi. My te wszystkie aspekty poruszyliśmy wykonując rysunek wstępny.

Znieczulenie

Po wyrysowaniu wzoru brwi przeszliśmy do zabiegu makijażu permanentnego, który został poprzedzony nałożeniem znieczulenia. Oczywiście wszystko zależy od predyspozycji osobniczych pacjenta. Do znieczulenia wykorzystywana jest najczęściej maść EMLA z lignokainą. Jeżeli istnieje potrzeba w przypadku okolicy ust lekarz może podać odpowiednie znieczulenie. Czas oczekiwania na znieczulenie skóry trwa z reguły 15 minut.

makijaż permanentny brwi

Przebieg zabiegu makijażu permanentnego

Dzięki znieczuleniu skóry wprowadzanie barwnika było praktycznie bezbolesne. Można powiedzieć, że po godzinie miałam już swoje nowe, pięknie uzupełnione i podkreślone brwi.

Idealny kształt brwi jest widoczny od razu, dobrze zrobione brwi są równe, pięknie zarysowane i wypełnione. Natomiast na ostateczny kolor brwi należy poczekać kilka tygodni podczas których złuszczy się naskórek. Oczywiście na początku były one bardzo wyraziste ale widziałam ze jest to efekt przejściowy i tak naprawdę większość barwnika po prostu złuszczy się wraz z naskórkiem. Po zabiegu łuk brwiowy był w niewielkim stopniu zaczerwieniony i opuchnięty, jednak w ciągu kilku godzin od zabiegu wszystkie objawy ustąpiły.

Zawsze istnieje możliwość wykonania korekty makijażu permanentnego, zazwyczaj najwcześniej w ciągu 30 dni od wykonania zabiegu. W przypadku zmian skórnych tj. rozszczepy, zniekształcenia czy blizny zabieg powtarza się kilkakrotnie aby uzyskać zadowalający efekt.

Po zabiegu oczywiście otrzymałam szczegółowe zalecenia co do postepowania po zabiegu, wiedziałam co należy robić a czego powinnam unikać.

 

makijaż permanentny brwi

 brwi wykonane metodą cienia

makijaż permanentny brwi

 efekt przed i po zabiegu

Gojenie się skóry

Proces gojenia  przebiegał szybko i bezproblemowo. Naskórek ładnie się złuszczał i moje brwi stawały się coraz bardziej naturalne.

Stosowałam się wszelkich zaleceń pozabiegowych. Przemywałam brwi tylko i wyłącznie czysta wodą, osuszałam je delikatnie tak aby nie zetrzeć mikrosłupków, a także unikałam sauny i basenu.

Dziś, gdy pisze ten post jestem 3 miesiące do wykonaniu zabiegu, moje brwi wyglądają naturalnie, makijaż permanentny jest praktycznie niezauważalny i nie musze martwić się o ich codzienne podkreślanie. Mój cel został osiągnięty, mam pięknie podkreślone brwi metodą cienia, są one w pełni naturalne.

Najlepsza recepta na dobrze wykonany makijaż permanentny to na pewno wybór właściwej osoby.

Pamiętajcie, makijaż permanentny ma podkreślać urodę, ma być naturalny, i musicie czuć się z nim po prostu dobrze. A to wszystko na pewno zagwarantuje umiar, ponieważ tutaj sprawdza się zasada mniej znaczy więcej. 🙂

2 Replies to “Makijaz permanentny brwi, kicz czy ulatwienie?”

 1. Wartościowe informacje, świetnie​ wszystko wytłumaczyłas czuję się teraz zachęcona do skorzystania z tego zabiegu dziękuję! ❤

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *