Promieniowanie UV i kremy z filtrami SPF. Jak działają na naszą skórę?

1 Comment

Lato w pełni. Wielu z nas ten letni czas i wakacje kojarzą się z odpoczynkiem, słońcem, piękną pogodą i piękną opalenizną. Słońce jest niezbędne do życia na Ziemi, jest największym naturalnym źródłem energii, dzięki niemu syntetyzujemy witaminę D3, która jest bardzo ważna dla naszego organizmu.  Ale czy wszystko co „dostajemy” od Słońca w prezencie przez cały rok a zwłaszcza w okresie letnim jest dla nas dobre? Jak to jest z promieniowaniem UV dla naszej skóry, czy warto się przed nimi chronić, dlaczego i jak to robić postaram się przedstawić w tym poście.

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie słoneczne mieści się w zakresie 290-400nm, obejmuje:

 • światło podczerwone,
 • światło widzialne,
 • promieniowanie ultrafioletowe UV. Te z kolei zostało podzielone na trzy główne zakresy o różnych efektach biologicznych czyli UVC, UVB i UVA.

Najkrótszą długość fali do 290nm ma promieniowanie UVC, jest ono silnie rumieniotwórcze, uszkadza rogówkę i działa bakteriobójczo. Na szczęście ten rodzaj promieniowania jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery i w niewielkim stopniu dociera na Ziemię.

Promieniowanie UVB w zakresie 290-320nm wykazuje bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry i powoduje oparzenia słoneczne.  Przy tej długości promieniowania słońce pobudza produkcję witaminy D3 w skórze. Przez wiele lat promieniowanie UVB było uznawane za główną przyczynę uszkodzeń skóry po ekspozycji na słonce tj. oparzeń słonecznych, starzenia się skóry, fotodermatoz i nowotworów skóry. Po latach badań okazało się jednak, że promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za znaczną część zjawisk niekorzystnych dla skóry.

Promieniowanie UVA ma długość od 320-400nm, jest mniej rumieniogenny od promieniowania UVB ale za to bardziej barwnikotwórczy. Jednak tak jak i UVB może wywoływać zaćmę.

Jak dowodzą badania w ostatnich latach wzrasta ilość promieni UVA, które docierają na powierzchnię Ziemi w stosunku do promieni UVB.  Dlatego właśnie większość reakcji fototoksycznych i  foto alergicznych zależy od promieniowania UVA.

Jak promieniowanie ultrafioletowe wpływa na skórę?

Odpowiedzią skóry na promieniowanie ultrafioletowe jest powstający rumień, opalenizna i pogrubienie skóry.  W konsekwencji  takie niekorzystne narażanie skóry na ekspozycję promieni UV prowadzi do szybszego starzenia się skóry i stymulacji rozwoju jej nowotworów.

Czym jest powstający rumień na skórze?

Rumień zależy od rozszerzenia naczyń i wzrostu nasilenia ukrwienia skóry. W zależności od długości promieni świetlnych opóźniony rumień może zaczynać się w przypadku promieni UVA około 4-6 godzin po nasłonecznieniu a jego szczyt przypada po 12-24 godzinach. Rumień związany z działaniem promieniowania UVB pojawia się w ciągu 0,5-8 godzinach.

Mechanizm obronny skóry przed  promieniowaniem UV

Zdrowa skóra sama w pewnym stopniu przeciwdziała uszkodzeniom wywołanym przez promieniowanie za pomocą różnych mechanizmów. Jednym z nich jest pojawiająca się opalenizna, która powstaje na drodze pojawiających się przebarwień natychmiastowych oraz pigmentacja opóźniona tzw. trwała.

Mechanizm powstawania opalenizny polega na fotooksydacji melaniny już obecnej w skórze, co prowadzi do wzrosty melanizacji melanosomów (komórek które zawierają i produkują melaninę). Zmienia się również rozmieszczenie melanosomów wzdłuż keratynocyów warstwy podstawnej i przypodstawnej, aby chronić komórki DNA przed uszkodzeniem wywołanym przez promieniowanie UVA.

Właściwa opalenizna wywoływana jest promieniowaniem UVA i UVB. Powstaje w ciągu 72 godzin od nasłonecznienia i związana jest ze zwiększeniem liczby melanocytów i melanosomów a także ze wzrostem syntezy melaniny.

Kolejną reakcją skóry na działanie promieniowanie UV jest jej pogrubienie. Zahamowanie syntezy DNA dzielących się komórek naskórka występuje w ciągu pierwszych kilku minut a szczyt jego przypada miedzy 1 a 6 godziną po ekspozycji na słońce.

To w jaki sposób skóra zareaguje na działanie promieniowania UV  zależy od typu skóry. Wyróżniamy cztery rodzaje skóry:

Typy skóry

Na powstawanie zmian posłonecznych wpływa zarówno promieniowanie UVA jak i promieniowanie UVB. Przy braku dostatecznej ochrony przeciwsłonecznej promieniowanie ultrafioletowe może również bezpośrednio uszkadzać DNA. Dlatego niezwykle ważna jest znajomość oznaczeń w kosmetykach współczynnika ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.

Promieniowanie UVB  jest krótsze i  absorbowane głównie w warstwie rogowej naskórka, tylko jego nieznaczna część wnika nieco głębiej- do warstwy podstawnej naskórka. Działając na powierzchni skóry powoduje jej brązowienie  utrzymujące się nawet kilkanaście tygodni po ekspozycji skóry na słońce.  Należy pamiętać, że nadmierna ekspozycja na ten rodzaj promieniowania jest szkodliwa, ponieważ wykazuje ono silne właściwości rumieniotwórcze. Przy bardzo długiej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne powoduje poparzenia słoneczne.  Może także powodować powstawanie licznych znamion, w obrębie których może dojść do powstawania zmian chorobowych.

Promieniowanie UVA penetruje znacznie głębiej, aż do skóry właściwej  a nawet sięga do tkanki podskórnej.  Jest mniej energetyczne od promieniowania UVB, nie powoduje powstawania rumienia, wpływa na nietrwałe jej brązowienie, które znika po kilku dniach.  Niestety jest odpowiedzialne za generowanie  powstawania wolnych rodników, które powodują przedwczesną degradację kolagenu co w konsekwencji prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. W związku z tym skóra staje się mniej elastyczna i sprężysta. Tworzą się liczne i głębokie zmarszczki, bruzdy, teleangiektazje  a także plamy soczewicowate.

Głębokość przenikania promieniowania ultrafioletowego

Dlatego też skóra poddana długotrwałemu, przewlekłemu działaniu promieni słonecznych ulega pogrubieniu staje się nieelastyczna i szorstka co w konsekwencji prowadzi do ścieńczenia i zaniku. Efektem końcowym tego są powstające zmarszczki, głębokie bruzdy i wszelkiego rodzaju przebarwienia. Skóra ulega różnego rodzaju przebarwieniom i odbarwieniom. Najczęściej występującymi zmianami są piegi, plamy barwnikowe i soczewicowate oraz barwnikowe postacie raków podstawnokomórkowych.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB

Na szczęście skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem słońca zapewniają kosmetyki z substancjami promieniochronnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami europejskimi i polskim ustawodawstwem kosmetycznym deklarowana na opakowaniu przez producentów kosmetyków prominieninoochronnych skuteczność ochrony skóry przed promieniowaniem UVB i UVA wymaga udokumentowania na podstawie wiarygodnej i powtarzalnej metody oznaczania deklarowanego poziomu ochrony przeciwsłonecznej.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF)

 

 Promieniowanie UV i kremy z filtrami SPF.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (Sun Protection Factor- SPF) został wprowadzony w latach 70. XX wieku  jako główny miernik skuteczności kosmetyku w ochronie przeciwsłonecznej zapobiegającej oparzeniom słonecznym.  Współczynnik SPF to nic innego jak stosunek minimalnej dawki promieniowania , powodującej rumień na skórze chronionej środkiem promieniochronnym do minimalnej dawki promieniowania , powodującej rumień na skórze niechronionej.

SPF= MED. Skóry chronionej/ MED skóry niechronionej

Dla przykładu

Skóra posmarowana kosmetykiem z filtrem UV wykazuje rumień po 100 minutach, natomiast skóra bez ochrony UV po 25 minutach. Wg schematu 100:25=4. Wynik ten stanowi współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF 4.

SPF 4 oznacza, że dawka promieniowania UV niezbędna do wywołania zmian rumieniowych po zastosowaniu produktu z filtrem UV może być 4 krotnie silniejsza niż ta dawka dla skóry niechronionej.

Nie jest prawdą, że SPF 4 oznacza, że można poddać skórę z naniesionym preparatem działaniu promieniowania słonecznego w czasie 4 krotnie dłuższym niż w przypadku skóry niechronionej.

Dlatego dobierając właściwy preparat do ochrony przeciwsłonecznej należy wziąć pod uwagę w jakiej strefie klimatycznej się znajdujemy, jak intensywne jest promieniowanie słoneczne, któremu jesteśmy poddani, jak długo będziemy przebywać na słońcu a także jaki mamy typ skóry.

Oczywiście ze względu na szkodliwe działanie promieni słonecznych na skórę niezbędnym działaniem stało się jej chronienie nie tylko w przypadku długotrwałej ekspozycji na słońce ale również podczas codziennej pielęgnacji przez 365 dni w roku od lat młodzieńczych do późnej starości zanim dojdzie do jej fotouszkodzenia.

Dlaczego chronimy skórę przed promieniowaniem UV:

 • aby się nie poparzyć
 • aby młodziej wyglądać
 • profilaktyka przeciw zmarszczkowa
 • profilaktyka przeciw nowotworow

 

 Promieniowanie UV i kremy z filtrami SPF. Ochrona przeciwsłoneczna

Właściwa ochrona skóry przed promieniowaniem UV:

 1. Unikanie słońca, zwłaszcza w godzinach 11.00-15.00 gdy promieniowanie UV jest najintensywniejsze;
 2. Zakrywanie skóry – okulary z prawdziwymi filtrami UV, odpowiednie ubranie, nakrycie głowy-czapka lub kapelusz. Pamiętaj, że promienie UVA maja zdolność przenikania przez mokre kostium kąpielowe oraz ubrania zwłaszcza te wykonane z cienkich materiałów.
 3. Kosmetyki prominioochronne z filtrami UVA i UVB:
 • Kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry kremy ochronne, kosmetyki pielęgnacyjne (podkłady, bronzery, kremy do twarzy, kosmetyki do włosów, pomadki promienioochronne)
 • Pamiętaj o ustach- czerwień wargowa również zawiera komórki barwnikowe. Chroń je odpowiednimi pomadkami ochronnymi z filtrami SPF.
 • Kosmetyki do „opalania” odpowiednio dobrane do strefy klimatycznej oraz rodzaju skóry. Nie żałuj kosmetyków, aby twoja skóra była prawidłowo chroniona musisz nałożyć odpowiednią dawkę preparatu.
 1. Preparaty promieniochronne nakładaj zawsze przed wyjściem z domu. Chroń swoją skórę od momentu wyjścia na słońce w 100%. Pamiętaj aby preparaty z filtrami UVA i UVB nakładać na skórę co 3-4 godziny oraz obowiązkowo po każdej kąpieli i spoceniu się.
 2. Pamiętaj nie ma bezpiecznego opalania i nie ma zdrowej opalenizny. Korzystaj ze słońca rozsądnie.

Pamiętaj, że to jak dbasz teraz o swoją skórę będzie miało swój wydźwięk za kilka-kilkanaście lat. Pomyśl czy chcesz przyspieszyć swój proces starzenia się skóry? Czy raczej lepiej umiarkowanie poddawać się kąpielą słonecznym z odpowiednią ochroną UV i uniknąć problemów ze skórą w przyszłości?

Wybór jak zawsze należy do Ciebie 🙂

A jakie jest Twoje zdanie na temat używania kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi? Stosujesz  czy raczej unikasz na rzecz szybciej widocznej opalenizny?

One Reply to “Promieniowanie UV i kremy z filtrami SPF. Jak działają na naszą skórę?”

 1. My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I
  may as well check things out. I like what I see so
  now i’m following you. Look forward to going over your web page yet again.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejny krok w kierunku niezależności z markietingiem sieciowym

Kolejny poziom osiągniety w biznesie marketingu sieciowego   Nie piszę tego aby sie chwalić, ale aby pokazać Ci, że jeśli...

Makijaz permanentny brwi, kicz czy ulatwienie?

Czy warto zrobić makijaż permanentny? Sama przez dość długi okres czasu zastanawiałam się nad tą kwestią... widziałam wiele minusów, przede...

Zamknij